HOA Brott mot förvaltningsansvar

Diverse Annja Westergren December 19, 2016 0 2
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

 föreningar består av invånare, en gemenskap av radhus bostadsrätt eller hus. Några av dessa medlemmar frivilligt tjänstgöra som ledamöter i styrelsen i föreningen. Dessa styrelseledamöter har en förvaltare ansvar gentemot resten av ägarna i samhället att stödja föreningens regler, följa sina regler och föreskrifter och att hantera föreningens angelägenheter ärligt och effektivt. Statlig lag sätter ordningsreglerna för styrelseledamöter och ger mekanismer för återlämnande bör ett topplock i förvaltare ansvar för att uppträda.

 Definition

 Egendom förvaltas är en standard för vård i ett rättsförhållande förtroende. Fiduciary ansvar HOAs är de som kräver styrelsen att agera ärligt och i god tro till förmån för föreningen och underordna deras individuella behov och mål i bästa intresse för föreningen. Styrelseledamöterna har en skyldighet att inte missbruka den makt de har eller utöva påtryckningar på inställda andra och de måste alltid agera med vetskap och samtycke av ägarna i föreningen.

 Regualr tullar

 Styrelsen är skyldig att genomföra föreningens angelägenheter; vilket inkluderar regelbundna möten, förberedelser och passerande budgetar ordentligt, anställa och hantera entreprenörer och andra leverantörer som arbetar för organisationen och förvaltningen av de finansiella föreningens angelägenheter. Några av kraven för sätesbjudning av egendom förvaltas kan resultera från kommissionen att fatta beslut utan att söka input från resten av samhället eller rådgivare i föreningen, förhalning om verkställandet av sina ordinarie arbetsuppgifter och inkompetens .

 Intressekonflikter

 En intressekonflikt kan uppstå om en administratör eller medlem av familjen av en regissör, ​​har ett direkt intresse i ett ärende innan styrelsen. Om ett sådant fall kommer före rådet, skall den berörda direktören dra sig tillbaka. Även intryck av oegentligheter måste undvikas eftersom detta kan innebära ett brott mot egendom förvaltas.

 Aktier

 Har medel hålls i reserv för en kostnad av brådskande eller oväntad association är ett lagkrav i de flesta stater. Reservfonder samlas in antingen genom månatliga avgifter i föreningen eller genom särskilda bedömningar. En standard av "safe harbor" av kortet krävs för att avgöra om reservkonto finansieras på lämpligt sätt. Detta kan innebära att anställa en professionell för att göra en reserv studier eller få en professionell ingång advokat eller revisor, utöver att utforma och genomföra en ordentlig beredning plan.

 Sekretess

 När en husägare förening fortsätter övriga ägare, oavsett var deras sympatier, är kollektivt motparten. Allt diskuteras vid möten i föreningen om rättegången betraktas som konfidentiell och skall diskuteras med festen fortsätter.

 Akta dig för politik

 En av de vanligaste problemen med de föreningar som kan leda till ett brott mot förvaltare ansvar inför är den interna politiken mellan styrelsen och mellan styrelse och övriga ägare i föreningen. Styrelsen är inte tillåtet att behandla vissa ägare i föreningen på olika sätt. Regler och förordningar i föreningen måste tillämpas konsekvent och rättvist till alla ägare.

(0)
(0)