Utbildning i Colombia är bunden till en av Progress Strategin.

Utbildning Isi Odenberg Februari 4, 2017 0 10
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc

Lärande i Colombia är kopplad till en strategi för att förbättra täckning, effektivitet och ändamålsenlighet. På grund av pre-existensen av en kontrast mellan pelarna, för att öka en, minska andra ...

Utbildning i intim relation med lärande och undervisning av ett folk är ett axiom är en agent för transcendental kapital och kardinal för nationell utveckling och ekonomiska situationen för de mänskliga samhällen. Likaså är det en universell lag som begår staten att göra l och delaktighet i samhället, högre utbildning är en anmärkningsvärd instrument i grunden suveräna samhällen, grundad på rättvisa och permanent demokratisk konstruktion.

Högre utbildning bidrar till en växel som ökar i deras land, historiska händelser byggnad möjliga framgångar, ansvar och förmåga att ligga på ett effektivt sätt och beredskap som uppstår i ett land och hur man löser dem ansikten; Den bestämmer som deltar i den internationella konkurrensen inom ramen för den nuvarande och pågående globaliseringen.

Att känna dessa begrepp är nödvändigt att veta vad hans släkting säger.

Planen sektor av undervisningsministeriet.

"Trots de ansträngningar Colombia är långt ifrån täcker alla barn och ungdomar med en kvalitet grundutbildning."

Efter de schematiska den nationella regeringen utövar milstolpar täckning, effektivitet och kvalitet colombianska utbildningssystemet märkt att framsteg långsamt och njuta av en mödosam litenhet.

Den beskrivande statistiska undersökningar hjälper oss att känna igen en rad problem som korsar vår colombianska nation observera där stammarna som orsakar fel uppstår som en följd kastar studenter med en låg utvecklingsnivå och tillämpningen av färdigheter för att fly striden i livet, brist på verklig relevans för colombianska samhället som strukturella ekonomiska området; en avsaknad av samtycke och tankeväckande oförskämdhet. Skada studenter, och säkerligen fröet till praktiken och därmed ekonomiska tillväxtpotential.

Låt oss börja

Problem med utbildning i Colombia

1. Cirka 2,5 miljoner barn och ungdomar står utanför skolsystemet.

2. 18% av barnen i grundskole förtid.

3. 30% av landsbygden barn hoppar av.

4. Av 100 inskrivna i första klass, bara 33 avsluta gymnasiet.

5. Endast 17 procent av skolåldern ungdomar kommer in högre utbildning.

6. Endast 9% av de inskrivna kommer från strata ett och två, medan 52% av universitet tillhör en familj på fem strata.

7. Den genomsnittliga års utbildning av befolkningen över 15 år i Colombia är lika med att industriländerna hade 1970.

Vi lever i en globaliserad värld anclándonos ihåg att immobilizes oss inför framtiden och vi kan stoppa i vägkanten som tidigare, bör detta inte skrämma oss måste istället vakna att reagera på oss att vi måste göra:

1. fåraktigt erkänna att vi har allvarliga komplikationer, även om vi existerar som ett land med resurser, men vi är inte producerar yrkesverksamma att utnyttja och använda dessa resurser

2. College och på alla nivåer faktiskt Lärare måste dela sina kunskaper i processen och omvandla studenter tillsammans med deras effektivitet i praktiken både i produktionen och i rent reflexiv; kunskap är en gåva att dela och kommer från lärare och elever som en del av en akademisk gemenskap i nära anslutning till samhället runt omkring.

3. universitet Undervisning stil och insistera på alla nivåer bör vara; kampen mot okunnighetens mörker som lägger sig oss, våra studenter, innehavare av kunskapskapitalet erbjuder idag en värld av kunskap och information, men inte använda den till förmån för deras utveckling bör inriktas på användning av ny och informationsteknik; driver sina kunskaper för att hantera resurs rikedom som förbinder det förflutna med framtiden. I en present skapare. Axiomatiskt våra ungdomar är inte sen. Vi behöver en utbildning för att bekämpa medelmåttighet som garanterar inlösen på ett korståg i livet som bidrar till tillväxten i akademin, samhälle och faktisk kunskap.

4. Inse att vi är efter i förhållande till, utbildnings ekonomiska och sociala förhållandena i Latinamerika, politik. Detta tvingar oss att utforma och genomföra strategier praktiseras vetenskap och teknik för att skapa en självständig kapacitet för utveckling.

5. Högre utbildning i Colombia motsvarar satsa all sin djärvhet i de departement som inte underkuva bli en importör av den tekniska utvecklingen.

5. Högre utbildning i Colombia kan inte vända till elände och okunnighetens mörker de olika samhällen som utgör befolkningen

6. Inte högre utbildning och i synnerhet för att göra pedagogiska lärare glömma förbättring som bör ge för att skapa, för utvecklingen av våra elevers liv och deras spegelbild i familjen och i samhället både i Colombia och att anta en kompromiss som inte tillåter att förstöra miljön.

7. Störningar i samhället som centrum för ungdomar, stigande ungdomsbrottslighet, ungdomar självmord, samtal Tribes Ungdom, utveckling av morden; Det är nära relaterad till värdelöshet av modellen för högre utbildning.

Universitetsundervisning inramas i en verklighet väl beskriven av Rafael Orduz i sin artikel som publicerades i Spectator den 18 jan 2010 colombianska universitet: behörig? Vem på sidlinjerna av sin artikel säger:

"Colombia har ett stort antal lärosäten: 279, inklusive högskolor, universitet, tekniska och professionella tekniker. Antalet studenter har nästan fördubblats på ett decennium. Runt 870.000 år 1998 till omkring en och en halv miljon i slutet av 2008.

Mellan 2001 och 2008 fanns det cirka 1.200.000 akademiker som har registrerat titel, varav 64% kommer från college. 17% har avslutat utbildning vid tekniska och teknologiska utbildning, medan mästarna är mindre än 2% av doktors och endast 0,05%. Resten är inriktningar. "

Men hur ser verkligheten ut, för då öka mängden skulle nå fler människor, men vad är kvaliteten författaren till artikeln förklarar Herren Orduz oss:

"No colombianska universitet visas i Thes och SJTU ranking, vars första hundra platser domineras av universiteten i USA, Storbritannien, andra europeiska och vissa asiatiska, kanadensiska och australiska.

Bästa mätningar belyser Webometrics. Det analyserade 18.000 lärosäten runt om i världen. Intressant är att, inom de första 6000, klassificeras endast 47 av de totalt 279 colombianska lärosäten. Den subtraktion är dramatisk: 232 enheter som inte nämns ".

Colombia har försvunnit i livliga med fullständiga villkor och utveckling av en pedagogisk högskolepedagogisk för bristande vilja att integrera utbildningspolitiken byggandet av egna och alternativa konstant brist på permanenta investeringsmodeller.

Denna ovilja leder oss att svara oss frågan om det är möjligt att nå överenskommelser i landet med centrum och axeln högre utbildning och lärarforskning var det dags att bygga upp ett nationellt samförstånd om de pedagogiska utvecklingsplaner perfektion av utbildning och verka för att lära sig pedagogik uppnå investeringsanalyser som ger tillräckligt hållbar ekonomisk utveckling i de olika fall bör göra upp planer för att stödja forskningssektorerna ... för att möjliggöra ekonomisk utveckling och tillämpning av kompetens Studenter genomföra processerna för utbildning, nationell utveckling Colombia och integreringen av de globala marknaderna och kunskap

Grunden för oss som en nation är genomförandet av en självförvaltning modell för utbildning som innebär en kunskapshantering för att uppnå dekan turer som främjar kunskap och forskning om den ekonomiska utvecklingen utbildning concorrespondencia under ledning av administrativ och politisk status för skydd och utveckling av universitetet.

Mänskligheten vet att om du investerar i detta arbete blir utbildad arbetskraft, Manpower utveckling och slutligen universitetet tillåter självreflektion att anskaffa kapital som ständigt växer

Genomförandet anskaffa och nedsänkning akademin i samhället kan se med hopp förseningen i utvecklingen

Universitetet och den roll som universitetsundervisning i allians med den offentliga och den privata sektorn i grundläggande överenskommelse med Världsbanken och det är att utbildning har den högsta avkastningen i den ekonomiska utvecklingen. Universitet och som utvecklingen av stolen bör genomföras så tidigt utbildning för den ekonomiska utvecklingen. Kvalitets täckning endast om

Högskola och universitet undervisning står inför en utmanande imponerande utmaning som bara kan lösas i samarbete med offentliga och privata sektorn för att uppnå investering av resurser för forskning och penetrera samhället genom kvalitet täckning och utbildning av magistrar och doktorer.

Är skamligt täckning, utbildning ryggraden i en nation som syftar till att skala bort den grundläggande rättigheten för alla som påstår sig vara colombianska, eftersom konstitutionen garanterar denna rättighet 91, kommer att tillåta ökad täckning få ner kvalitet

Pose lösningar utan att försöka det igen kanske bara omskriva andra om vad som krävs:

1. Stöd för att beräkna bibliografi och slutkommentarer i datoriserade didaktiska enheter har blivit gemensamma verktyg i kvalitets universitet

2. Universitet vinge gemensamt bedriva forskning med inrättandet av elever och utbildningsutbildningssystemen i samhället.

3. Kontur anordningar för undervisning i användningen av ny teknik, så att elever och lärare att ändra sina dagliga föreställningar som gör varje dag vid akademin, förstärka sina befogenheter och kompetens, skapar värde och anpassa sig till kommunikations representation världen idag.

4. utbildning av god kvalitet är kunskap, värderingar kring ansvar i produktionen och generering av kunskap på ett metodiskt fakultet begåvning, kritisk och kreativ anda. Experter på utbildning med insikter som själva förnyas i sin relation med eleverna för att främja en kultur av forskning. I samband med kvalitet är en prioriterad fråga att universitetet har en politik för FoU i linje med dess roll och mål som gör det möjligt att på kort och medellång sikt för att bygga upp forskningskapacitet.

5. Kombinationen av vetenskap och teknik för den ekonomiska tillväxten och nationella hemland efterlyser en konsekvent plattform för branschfolk och tekniker. Den globala efterfrågan på professionella eminens råder

6. Främja skapandet av en colombiansk forskarsamhället hindret är att utsikterna för 2016 visar att bara producera 1253 yrkesverksamma med doktorsexamen. Det är 1,66% av lärarna har horisonten egen träning.

7. Att bygga doktorand konstitutionen som en brådskande strategiska doktrin att hävda effektiviteten för att skapa en forskarvärlden tvingas att utöka utbudet av forskarlinjer för att utöka siffran av läkare.

Avslutande tankar:

Denna artikel är inte avsedd att stänga ämnet "Utbildning i Colombia är bunden till en av Progress strategi"; eller ta itu med det fullt ut, än mindre definiera eller avgränsa sitt ämne, tvärtom har för avsikt att inleda en debatt från olika stränder förföljelse; analys och studera och blomstra tusen tankar som skapar nya möjligheter att uppnå en akt av Debatt alla samhällssektorer för eftertanke och reflektion faktiskt byggt.

Det är relevant att ställa en fråga här:

Can colombianer och särskilt den akademiska världen. Inrätta en icke-sekteristisk dialog för att stärka den roll som universitetet i relevans att göra med utbildning?

(0)
(0)